Friedl /

Autorka, výtvarnice a arteterapeutka, se tématu terezínských učitelů a dětí věnuje už od 80. let a zpracovala je ve svých odborných publikacích. Tento příběh pojímá jako dokumentární román psaný ich formou z pohledu hrdinky, ale také jako vlastní příběh o hledání svědků, detailů, o problémech se zpr...

Celý popis

Hlavní autor: Makarova, Jelena Grigor'jevna, 1951-
Další autoři: Téra, Michal, 1976-
Médium: Kniha
Jazyk: Česky
Vydáno: [Červený Kostelec] : Pavel Mervart, 2017
Témata:
Konspekt: 72/76
929 Makarovová, J.
Štítky: Přidat štítek
Žádné štítky neexistují, buďte první, kdo přidá svůj vlastní štítek!
Shrnutí: Autorka, výtvarnice a arteterapeutka, se tématu terezínských učitelů a dětí věnuje už od 80. let a zpracovala je ve svých odborných publikacích. Tento příběh pojímá jako dokumentární román psaný ich formou z pohledu hrdinky, ale také jako vlastní příběh o hledání svědků, detailů, o problémech se zpracováním, o svém osobním vztahu k hrdince. Využívá vzpomínky jejích žáků a přátel i úryvky z korespondence a skládá tak barvitou mozaiku ze života této pozoruhodné ženy od dětství po smrt. Friedl se narodila do židovské rodiny, její maminka záhy zemřela a Friedl vyrůstala jen s otcem. Vystudovala uměleckou školu, ve Vídni si otevřela ateliér a vstoupila do Komunistické strany Rakouska. Byla zatčena, po propuštění odešla do Prahy, kde ji přítelkyně psychoanalytička dovedla k metodě arteterapie a kde se vdala za svého bratrance Pavla Brandeise. Roku 1938 odmítla vízum do Palestiny a odstěhovala se s mužem do Hronova, kde získal práci. V roce 1942 byli oba deportováni do Terezína, kde Friedl působila jako vychovatelka - věnovala se s dětmi výtvarné tvorbě a arteterapii, čímž se je snažila odpoutat od nelidské reality. Před odchodem do Osvětimi nechala v kufru na půdě ukrýt stovky dětských výtvarných děl, která se po válce dostala do pražského Židovského muzea. Dne 9. října 1944 byla spolu se "svými" dětmi zplynována.
Dokumentární román o osudech Bedřišky (Friedl) Dicker-Brandeisové, předválečné rakousko-české výtvarnice, která po deportaci do Terezína metodou arteterapie pomáhala uvězněným dětem žít a posléze s nimi odešla do Osvětimi, kde s nimi i zemřela.
Popis jednotky: Přeloženo z ruštiny
Fyzický popis: 509 stran, 12 nečíslovaných stran obrazových příloh : ilustrace (některé barevné), portréty ; 22 cm
ISBN: 9788074652516